Czy przeglądając portale z dowcipami zastanawiałeś się, jak powstały? W jaki sposób do sieci trafiły tysiące dowcipnych żartów i kawałów? Znane dowcipy, przez wielu nazywane sucharami, nie pojawiły się nagle i nie zostały stworzone na potrzeby powstających serwisów internetowych z dowcipami.
Najpierw dowcipy (jeszcze w latach 70-ych najczęściej nazywane kawałami) były po prostu przekazywane z ust do ust, tak jak wcześniej działo się z powiedzonkami i przysłowiami. Potem trafiły też do prasy drukowanej. Największe sukcesy pism satyrycznych oraz prasowych rubryk z dowcipami, to okres międzywojenny. W latach 90. pojawiły się gazetki z dowcipami, w tym najpopularniejszy z nich – miesięcznik Dobry Humor. To z takich głównie czasopism fani zaczęli przepisywać dowcipy, z których powstawały pierwsze serwisy internetowe, serwujące tysiące dowcipów.
Dziś tradycje te kontynuuje DobryHumor.pl, tak jak kiedyś redagowany przez wydawcę Dobrego Humoru. Także Anegdoty.pl oraz Sadurski.com, wypełnione duża ilością dowcipów, anegdot oraz ciekawostek na różne okazje. Zanim tam trafisz, zapraszamy na garść dowcipów i ciekawostek na różnorodne tematy. Uśmiechnij sie – śmiech to zdrowie!
Dowcip dentystyczny
W poczekalni u dentysty pacjentka, która za chwilę wejdzie do gabinetu, wkłada sobie watę do uszu.
– Dlaczego pani to robi? – pyta siedzący obok mężczyzna.
– Żebym nie słyszała, jak będę krzyczeć.
Ciekawostka o karykaturzystach
Karykaturzystę najczęściej kojarzymy z artystą zarabiającym na deptaku, przez który przechodzi dużo ludzi – jego potencjalnych klientów. W ostatnich latach powstał unikalny zawód karykaturzysty eventowego. Karykaturzyści eventowi rysują na zamkniętych imprezach firmowych i prywatnych, dojeżdżając tam, gdzie są one organizowane.
Żart restauracyjny
Klient wiejskiej gospody rozpoczyna konsumpcję drugiego dania. Nagle na stolik wskakuje kura i zaczyna dobierać się do salaterki z sałatą.
– Kelner! Czy ta kura zamierza wydziobać moją sałatę?
– Ależ nie, ona tylko wydziobuje gąsienice.
Ciekawostka o babie i lekarzu
Dowcipy z cyklu Przychodzi baba do lekarza były niezwykle popularne w Polsce socjalistycznej, głownie w latach 70-ych. Polacy przekazywali je sobie z ust do ust, gdyż prasa wolała drukować „grzeczniejsze” dowcipy.
Dowcip małżeński
Fąfara przez całe swoje życie był „pantoflarzem”, czyli robił tylko to, na co pozwalała mu żona. Po jego śmierci prawnik otwiera zapieczętowany testament Fąfary i zaczyna czytać:
– „Moją pierwszą wolą…”
Ciekawostka o kabaretach
Pierwszy lokal specjalizujący się w występach kabaretowych otwarto w paryskiej dzielnicy Montmartre, w 1881 roku. Za pierwszy polski kabaret uważa się Zielony Balonik, działający w Krakowie od 1905 roku. Wśród autorów był m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.
Kawał o Jasiu
Krzysio krzyczy do Jasia:
– Powiedziałeś do swojej siostry, że jest głupia! Natychmiast ją przeproś! Powiedz, że żałujesz!
Jasio podchodzi do siostry i mówi:
– Żałuję, że jesteś głupia.
Ciekawostka o komikach
Pierwsze występy komików w stylu stand-up miały miejsce w USA w pierwszej połowie XX wieku, choć żartobliwe monologi pisał już Mark Twain (1835-1910). W ostatnich latach występy stand-upowców stały się popularne także w Polsce.
Żart o myśliwym
Myśliwy chwali się znajomym:
– Ja wszędzie poluję. Polowałem nawet w Afryce!
– Na słonie również?
– Pewnie! Ale zabiłem tylko jednego, bo jak go włożyłem do torby, to zabrakło miejsca na inne zwierzęta.