Czy zabawki zdalnie sterowane mogą służyć do wspierania rozwoju dziecka?

0
282
Czy zabawki zdalnie sterowane mogą służyć do wspierania rozwoju dziecka?

Rola zabawek polega na zapewnianiu dzieciom aktywności odpowiedniej dla ich wieku rozwojowego. Maluchom służą zabawki o prostej konstrukcji i nieskomplikowanym działaniu. Nieco starsze dzieci wykazują zainteresowanie różnego typu mechanizmami wprawiającymi przedmioty w ruch. Chcą poznać ich działanie i praktyczne możliwości wykorzystania mobilnych zabawek. Te potrzeby mogą zaspokoić samojezdne modele pojazdów lub sprzętu zmechanizowanego.

Nauka przez zabawę

Pomysłowo skonstruowane zabawki zdalnie sterowane ukazują dzieciom zjawisko manewrowania pojazdami z pewnego oddalenia, za pomocą trzymanego w ręku pilota. Taka zabawa jest dla nich niezwykle fascynująca, a w dodatku często zadają wiele pytań dotyczących napędu. Na ogół wystarcza im proste wyjaśnienie zasad fizyki odnośnie do działania fal radiowych i elektrycznego silniczka wprawiającego w ruch koła pojazdu. Zabawki zdalnie sterowane mają też wiele innych walorów kształcących. Rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w przestrzeni, umiejętność regulowania prędkości i omijania przeszkód. Sprawności te są później bardzo przydatne do jazdy na hulajnodze, czy rowerze.

Mali kierowcy zdalnych autek poznają różne typy i marki samochodów osobowych i wyścigowych. Takie zabawki zdalnie sterowane najlepiej sprawdzają się na otwartej przestrzeni przydomowego trawnika, na placach zabaw lub alejkach parkowych. Jest tam duże pole manewru i zróżnicowana nawierzchnia. Poprzez sterowanie pojazdem w takich warunkach, dziecko zdobywa wyczucie odległości oraz uczy się kontrolowania kierunku jazdy w celu uniknięcia kolizji z innymi dziećmi albo przechodniami.

 

Na dywanie i w piaskownicy

W mieszkaniu duże możliwości ciekawej zabawy stwarza ciężarówka zdalnie sterowana. Chłopiec bawiący się klockami może je załadowywać i przewozić z miejsca na miejsce. W ten sposób poznaje on rolę i czynności budowniczego i kierowcy. Ciężarówka zdalnie sterowana z odchylaną platformą ładunkową jest doskonała do zabawy w piaskownicy. Manipulując za jej pomocą piaskiem lub żwirkiem, dziecko poznaje zjawisko grawitacji i właściwości tworzyw sypkich. Do ogrodowych zabaw przedszkolaków, z całą pewnością przyda się kilka ciężarówek i koparka zdalnie sterowana. Podczas działania na zaaranżowanym w piaskownicy placu budowy, dzieci nauczą się planowania czynności i współdziałania w grupie. Dla dziecka obsługującego taką koparkę, dużym wyzwaniem będzie nie tylko sprawne sterowanie pojazdem gąsienicowym, ale również precyzyjne manewrowanie wysięgnikiem z łyżką czerpakową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here