Filtry do akwarium – co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych?

0
304
Filtry do akwarium - co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych?

Trudno sobie wyobrazić akwarium bez filtra. To jeden z najważniejszych elementów, które trzeba kupić w trakcie kompletowania wyposażenia zbiornika. Najczęściej początkujący akwaryści decydują się na filtry wewnętrzne, zaś ci mający więcej doświadczenia i jednocześnie większy budżet wybierają filtry zewnętrzne. Co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych? I dlaczego modele kubełkowe będą najlepsze do dużych akwariów?

Wydajna filtracja w akwarium to podstawa. Mowa zarówno o filtracji mechanicznej, jak i biologicznej oraz chemicznej. Woda, w której żyją zwierzęta i rośliny powinna być oczyszczona z odchodów, cząstek obumarłych roślin, resztek pokarmu, nadmiaru nawozów, leków czy innych preparatów chemicznych, a także związków azotowych takich jak amoniak, azotyny i fosforany, aby umożliwić im właściwy wzrost. W tym celu stosuje się filtry do akwarium. W zależności od tego, gdzie są montowane i jak działają, wyróżnia się filtry wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe. Wewnętrzne są najtańsze, ale jednocześnie najmniej wydajne, a przy tym zajmują miejsce w zbiorniku, kaskadowe pozwalają wykorzystać różne media filtracyjne, ale nie da się ich zastosować w akwariach z pokrywą, a co z zewnętrznymi?

Filtry zewnętrzne – największe zalety

Filtry zewnętrzne do akwarium uznawane są za jedne z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność – sprawdzają się w różnej wielkości zbiornikach – oraz dużą objętość mediów filtracyjnych, która wpływa na jakość wody. Lepsza filtracja realnie oddziałuje na zdrowie zwierząt, zmniejsza konieczność częstych podmian wody w akwarium i powoduje, że jest ona przejrzysta.

Filtry kubełkowe do akwarium, bo tak również nazywa się filtry zewnętrzne, pozwalają na wykorzystanie różnych mediów filtracyjnych i tym samym na dostosowanie rodzaju filtracji do swoich potrzeb. Mogą wykorzystywać nawet wszystkie trzy rodzaje filtracji – mechaniczną, chemiczną i biologiczną, skutecznie oczyszczając wodę. Oprócz tego powodują lepszy przepływ wody w zbiorniku, a co za tym idzie bardzo dobrze ją napowietrzają.

Jakie są jeszcze zalety filtrów zewnętrznych? Wielu akwarystów wymienia tutaj rzadsze czyszczenie oraz brak obecności filtra w akwarium. Urządzenie zazwyczaj montuje się w szafkach pod zbiornikiem, dlatego nie wpływa ono na efekt estetyczny. Dodatkowo takie umiejscowienie redukuje problem hałasu do minimum. W zależności od modelu istnieje również możliwość podłączenia lampy UV, grzałki przepływowej oraz zakwaszenia wody.

Gdzie znaleźć filtry kubełkowe do akwarium? Sprawdź szeroką ofertę Trzmiel.com.pl – akwarystyka i oczka wodne: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtry

Wady filtrów kubełkowych do akwarium

Nawet dobre filtry do akwarium mają swoje wady. W przypadku filtrów zewnętrznych największą jest cena – sporo wyższa w porównaniu do urządzeń umieszczanych w zbiorniku. Jeżeli miejsce przeznaczone na akwarium będzie niewielkie, wadą okaże się również konieczność wydzielenia dodatkowej przestrzeni na filtr. Dla początkujących akwarystów minusem będzie konserwacja urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here