Filtry do akwarium – co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych?

0
70
Filtry do akwarium - co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych?

Trudno sobie wyobrazić akwarium bez filtra. To jeden z najważniejszych elementów, które trzeba kupić w trakcie kompletowania wyposażenia zbiornika. Najczęściej początkujący akwaryści decydują się na filtry wewnętrzne, zaś ci mający więcej doświadczenia i jednocześnie większy budżet wybierają filtry zewnętrzne. Co warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych? I dlaczego modele kubełkowe będą najlepsze do dużych akwariów?

Wydajna filtracja w akwarium to podstawa. Mowa zarówno o filtracji mechanicznej, jak i biologicznej oraz chemicznej. Woda, w której żyją zwierzęta i rośliny powinna być oczyszczona z odchodów, cząstek obumarłych roślin, resztek pokarmu, nadmiaru nawozów, leków czy innych preparatów chemicznych, a także związków azotowych takich jak amoniak, azotyny i fosforany, aby umożliwić im właściwy wzrost. W tym celu stosuje się filtry do akwarium. W zależności od tego, gdzie są montowane i jak działają, wyróżnia się filtry wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe. Wewnętrzne są najtańsze, ale jednocześnie najmniej wydajne, a przy tym zajmują miejsce w zbiorniku, kaskadowe pozwalają wykorzystać różne media filtracyjne, ale nie da się ich zastosować w akwariach z pokrywą, a co z zewnętrznymi?

Filtry zewnętrzne – największe zalety

Filtry zewnętrzne do akwarium uznawane są za jedne z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność – sprawdzają się w różnej wielkości zbiornikach – oraz dużą objętość mediów filtracyjnych, która wpływa na jakość wody. Lepsza filtracja realnie oddziałuje na zdrowie zwierząt, zmniejsza konieczność częstych podmian wody w akwarium i powoduje, że jest ona przejrzysta.

Filtry kubełkowe do akwarium, bo tak również nazywa się filtry zewnętrzne, pozwalają na wykorzystanie różnych mediów filtracyjnych i tym samym na dostosowanie rodzaju filtracji do swoich potrzeb. Mogą wykorzystywać nawet wszystkie trzy rodzaje filtracji – mechaniczną, chemiczną i biologiczną, skutecznie oczyszczając wodę. Oprócz tego powodują lepszy przepływ wody w zbiorniku, a co za tym idzie bardzo dobrze ją napowietrzają.

Jakie są jeszcze zalety filtrów zewnętrznych? Wielu akwarystów wymienia tutaj rzadsze czyszczenie oraz brak obecności filtra w akwarium. Urządzenie zazwyczaj montuje się w szafkach pod zbiornikiem, dlatego nie wpływa ono na efekt estetyczny. Dodatkowo takie umiejscowienie redukuje problem hałasu do minimum. W zależności od modelu istnieje również możliwość podłączenia lampy UV, grzałki przepływowej oraz zakwaszenia wody.

Gdzie znaleźć filtry kubełkowe do akwarium? Sprawdź szeroką ofertę Trzmiel.com.pl – akwarystyka i oczka wodne: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtry

Wady filtrów kubełkowych do akwarium

Nawet dobre filtry do akwarium mają swoje wady. W przypadku filtrów zewnętrznych największą jest cena – sporo wyższa w porównaniu do urządzeń umieszczanych w zbiorniku. Jeżeli miejsce przeznaczone na akwarium będzie niewielkie, wadą okaże się również konieczność wydzielenia dodatkowej przestrzeni na filtr. Dla początkujących akwarystów minusem będzie konserwacja urządzenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here