Jak obliczyć pojemność basenu?

0
148

Pojemność basenu to bardzo ważny parametr. Powinien go znać każdy właściciel basenu, ponieważ jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ekonomicznego korzystania oraz prawidłowego dodawania środków chemicznych. Okazuje się jednak, że wielu właścicieli nie wie, jak obliczyć pojemność basenu. W naszym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jak obliczyć pojemność basenu?

Pojemność basenu podaje się w następujących jednostkach: 1 m3 = 1000 litrów wody. A zatem: jak obliczyć pojemność basenu? Pojemność basenu można obliczyć przynajmniej na dwa sposoby, a mianowicie:

  • Za pomocą wodomierza – to prosta metoda, szczególnie przydatna, gdy masz basen o niestandardowym kształcie i ciężko go wymierzyć. Wodomierz można zamontować na kranie i łatwo policzyć, ile wody mieści basen. Wystarczy spisać wartość na liczniku głównym, a potem porównać ją z wartością po napełnieniu basenu.
  • Za pomocą obliczeń matematycznych – bez obaw, z takimi obliczeniami poradzi sobie każdy. Basen prostokątny: długość x szerokość x głębokość x 1000 = pojemność w litrach. Basen okrągły: średnica x głębokość x 785 = pojemność w litrach. Basen owalny: długość x szerokość x głębokość x 785 = pojemność w litrach.

Pamiętaj, że w sieci znajdziesz praktyczne kalkulatory, dzięki którym szybko i bez pomyłek obliczysz pojemność basenu. Wystarczy wpisać wymiary basenu w odpowiednich okienkach, a kalkulator poda pojemność. Oczywiście narzędzie bierze pod uwagę kształt basenu, a więc obliczenia są precyzyjne.

Dlaczego trzeba znać pojemność basenu?

Taka wiedza jest niezbędna – niezależnie od tego, jak duży masz basen i jak często z niego korzystasz. Woda w basenie musi być uzdatniana, aby korzystanie było w pełni bezpieczne. Pojemność basenu jest ważna pod kątem aplikowania chemii basenowej (na przykład chlor, aktywny tlen).

Ilość chemikaliów musi być dobrana do pojemności basenu, aby osiągnąć zamierzony efekt (właściwe pH, zdezynfekowanie wody itd.). Nieprawidłowo dobrane ilości mają negatywny wpływ na właściwości wody w basenie.

Znajomość pojemności basenu pozwala także ekonomiczniej z niego korzystać. Wiesz, ile potrzebujesz wody do napełnienia basenu i możesz regulować jej poziom. Przekłada się to również na bezpieczeństwo podczas korzystania z basenu.

Podsumowując; obliczanie pojemności basenu to nic trudnego. Wystarczy zastosować proste wzory matematyczne, zamontować wodomierz na kran lub skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Znajomość pojemności basenu pomaga zaś utrzymać wysoką jakość wody i bezpiecznie z niego korzystać.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here