Nie ulega wątpliwości, że aby prowadzić skuter wodny, łodzie motorowe i jachty motorowe należy posiadać patent sternika motorowodnego. Mianowicie uzyskanie patentu sternika motorowodnego umożliwia pływanie jachtami motorowymi o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich. Z kolei na wodach śródlądowych osoby mogą prowadzić jachty motorowe bez ograniczonej mocy silnika i długości kadłuba. Warto podkreślić, że w przypadku braku patentu sternika motorowego możliwe jest tylko prowadzenie łódki z niewielkim silnikiem w celach rekreacyjnych.
Dla kogo jest przeznaczony i jak odbywa się kurs motorowodnego sternika wodnego?
Kurs motorowodnego sternika morskiego jest przeznaczony dla osób w każdym wieku, które chcą zdobyć lub rozwijać umiejętności morskie w zakresie sterowania jachtami motorowymi. Kurs ten obejmuje dużą ilość zajęć teoretycznych i praktycznych. Podczas kursu kursanci otrzymują materiały szkoleniowe i testy próbne w celu opanowania wiedzy teoretycznej. Zajęcia teoretyczne pozwalają poznać budowę jachtu i przepisy oraz zasady ruchu wodnego. Natomiast zajęcia praktyczne uczą kursantów manewrowania jachtem i zapoznają ich z systemem oznakowania nawigacyjnego. Każdy kurs kończy się przystąpieniem do egzaminu państwowego. Jednak do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat. Oprócz tego wymagane jest także odbycie minimum dwóch rejsów po wodach morskich. Należy zaznaczyć, że rejsy morskie muszą trwać łącznie minimum 200 godzin.
Czy warto zapisać się na kurs motorowodnego sternika morskiego?
Oczywiście przyszły motorowodny sternik morski nie musi brać udział w szkoleniu po to, aby uzyskać patent. Każda osoba może samodzielnie przygotować się do egzaminu. Pomimo tego specjalistyczne szkolenia pomagają zdobyć wiedzę teoretyczną, a potem zastosować ją w praktycznej obsłudze jachtu motorowego. Ponadto podczas opieki instruktora kursant nauczy się, w jaki sposób bezpiecznie sterować jachtem i opanuje manewry powrotne. Zatem warto zapisać się na kurs motorowodnego sternika morskiego. Przede wszystkim daje on możliwość samodzielnego żeglowania naprawdę dużymi jednostkami po wodach morskich. Poza tym na kursie tym kursant zdobędzie nie tylko niezbędną teorię, ale również informacje na temat sygnalizacji i nawigacji morskiej. Zatem jeżeli kursant ceni sobie wypoczynek nad wodą, to powinien udać się na kurs motorowodnego sternika morskiego.