Na narty z głową. W kasku!

0
66
Na narty z głową. W kasku!

Sezon narciarski w wielu ośrodka już rozpoczęty. Choć naturalnego śniegu właściwie brak, to dzięki sztucznemu naśnieżaniu, możemy już cieszyć się z pierwszych szusów. Przed pierwszym wyjazdem warto przeglądnąć sprzęt i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dotyczy to również dodatkowego wyposażenia jak odzież, kask czy gogle. Kluczowa zwłaszcza pozostaje kwestia ochrony głowy. Kaski narciarskie, zgodnie z prawem, są obowiązkowe dla osób poniżej trzynastego roku życia, a regułą powinno być używanie ich przez wszystkich użytkowników stoków. Jeżeli nie mamy kasku lub użytkujemy go dłużej niż pięć sezonów, koniecznie należy rozważyć zakup nowego. Kask należy wymienić także po każdym poważniejszym upadku, w którym doszło do naruszenia jego struktury.

Wybór kasku

Przed zakupem zawsze sprawdzamy, czy kask spełnia europejską normę bezpieczeństwa, czyli EN 1077:2007. Oznaczenie to znajdziemy na metce lub etykiecie. Bierzemy pod uwagę tylko kaski narciarskie posiadające wspomnianą normę. Wybór producenta czy koloru to już sprawy drugorzędne. Na rynku dostępne są kaski pełne oraz 3/4. Pełne, chronią całą czaszkę, posiadają szczękę. Są cięższe i ograniczają nieco pole widzenia. Przeznaczone są dla osób bardzo dobrze jeżdżących i profesjonalistów. Tańsze i lżejsze są kaski narciarskie 3/4. Nie ograniczają widoczności. Przeznaczone dla narciarzy jeżdżących rekreacyjnie.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie kasku takie jak miękka wyściółka na pasku zapinanym pod brodą, czy system wentylacyjny, który jednak ma szczeliny umożliwiające regulację i ich całkowite zamknięcie w przypadku bardzo niskich temperatur i silnego wiatru. Fajnie, jeżeli wybrany przez nas model ma z tyłu uchwyt na gogle, co zapobiegnie ich zsuwaniu się w trakcie jazdy.

Przymiarce kasku narciarskiego należy poświęcić nieco czasu, pozostawiając go na głowie przez kilka minut. Delikatny ucisk w sklepie może stać się ściskiem imadła w trakcie kilkugodzinnego użytkowania na stoku.

Rozmiar i dopasowanie

Przed zakupem należy zmierzyć obwód głowy na wysokości brwi i szukać odpowiedniego rozmiaru. Zwykle producenci podają w rozmiarze widełki, na przykład rozmiar L dotyczy obwodu głowy od 59 do 60. Przymierzając kask narciarski, zwracamy uwagę na wyściółkę. Nie może nas w żadnym wypadku uciskać. Bez zapiętego paska pod brodą przy wykonywaniu ruchów głową nie powinien spaść. Zapięty pod brodą pasek unieruchamia kask, ale nie powinien jednak w żadnym przypadku uciskać, utrudniać oddychania, przełykania ani wykonywania ruchów czy ograniczać ruchomość.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here