Aplikacja e-deklaracje – zmiany w 2022 roku

0
356
Aplikacja e-deklaracje - zmiany w 2022 roku

Z aplikacji e-deklaracje korzystało bardzo wielu podatników, którzy za jej pomocą rozliczali się z urzędem skarbowym. Niemniej jednak w 2022 nadchodzą zmiany, ponieważ aplikacja ta po 1 stycznie nie będzie dostępna dla podatników. 

Jak złożyć zeznanie online?

Większość z nas przyzwyczaiła się już do tego, że zeznanie podatkowe składa przez internet, bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodne, a także praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu zyskujemy nieco więcej czasu, aby dotrzymać ustawowych terminów podatkowych – nie ograniczają nas bowiem godziny, w jakich otwarte są urzędy skarbowe. Jeszcze do końca 2021 roku może składać zeznanie przez aplikacje e deklaracje. Niemniej jednak od 2022 roku nie będzie to możliwe, o czym resort finansów informował już w czerwcu. W jaki więc sposób będziemy mogli złożyć zeznanie podatkowe w kolejnym roku? W dalszym ciągu możemy zrobić to przez internet, za pomocą e-Urzędu Skarbowego. Dla wielu osób nie jest on tak przyjazny, jak poprzednia aplikacja, jednak warto się z nim zaznajomić, zanim jeszcze przystąpimy do sporządzenia deklaracji podatkowej.

Jak przygotować się do zmian?

Zablokowanie dostępu do lubianej przez wielu aplikacji niesie za sobą konieczność zabezpieczenia formularzy, które były przez nią wysyłane. Podatnik ma bowiem obowiązek przechowywać składane dokumenty przez okres 5-ciu lat, licząc od końca roku podatkowego, którego dotyczą. Musimy więc pobrać złożone formularze i zapisać je na komputerze w formie pliku PDF, a najlepiej wydrukować i zarchiwizować. Powodem jest fakt, iż w przypadku jakiejkolwiek awarii systemu, utracimy do nich dostęp. Formularze mogą być potrzebne na przykład w sytuacji, gdy urząd wezwie nas do sporządzenia korekty czy złożenia wyjaśnień. Pamiętajmy, że są one bardzo istotne podczas kontroli skarbowej. Co więcej, powinniśmy pobrać i zapisać nie tylko poszczególne deklaracje, ale również urzędowe potwierdzenia ich odbioru (UPO). Stanowią one dowód na to, że formularze zostały przyjęte przez urzędników do przetworzenia.

Czym jest e-Urząd Skarbowy?

Zadaniem e-Urzędu Skarbowego jest zastąpienie poprzedniej aplikacji. Dzięki niemu podatnicy będą mogli składać zeznania podatkowe, a także korekty tych zeznań. Dokumenty będą archiwizowane w systemie. Co więcej, podatnik będzie miał możliwość złożenia wniosku przez aplikację bądź sprawdzenia wykazu mandatów karnych na niego nałożonych. Z e-Urzędu Skarbowego mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale również ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here