Leczenie prywatne – czy warto?

0
355
Leczenie prywatne – czy warto?

Leczenie prywatne z roku na rok zyskuje na popularności. Pobudek takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w coraz większych kolejkach do lekarzy specjalistów, ograniczeniu kontraktów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są najważniejsze zalety i wady leczenia prywatnego? Jakich lekarzy mamy za mało w naszym kraju?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA podkreślają, że aby dostać się do wybranego specjalisty Polacy zobligowani są czekać średnio aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej czekamy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej przedstawia się to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Następnym powodem do zmartwień są badanie diagnostyczne. Tu przybliżony czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Przeprowadzenie artroskopii stawu biodrowego to zadanie, na które należy założyć ponad dwa lata. Blisko rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a odrobinę powyżej pół roku na analizę bezdechu śródsennego.

Wydłużony czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w rzeczowy sposób wpływa na niższą efektywność cyklu dalszego leczenia. Niepokojący jest także fakt utrudnionego dostępu do informacji na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może być powodem pogłębienia się schorzenia. Warto zdać sobie sprawę, że wstępna diagnoza to wyłącznie początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Wielokrotnie okazuje się, że w w kolejnym etapie leczenia niezbędna jest wizyta u innego specjalisty, gdzie ponownie wizyta odbędzie się za kilka miesięcy. W przypadku leczenia w państwowej placówce medycznej od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia ostatniego badania może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Wszystkie te problemy skutecznie może zniwelować leczenie prywatne.

Leczenie prywatne – czy warto?

Skrócony czas oczekiwania na badania i diagnozę to kluczowa zaleta z leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego specjalisty to zaledwie kilka tygodni, a niekiedy można się umówić z godziny na godzinę. Daje to szansę na efektywne leczenie i diametralnie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:

  • Dogodna pora przyjęcia – lekarze prywatni dostosowują godziny przyjęć do preferencji pacjentów. Można korzystać z usług także w godzinach wieczornych.
  • Wybór placówki medycznej oraz lekarza prowadzącego – to my wybieramy do kogo pójdziemy na wizytę. Możemy w ten sposób ustrzec się kontaktu ze specjalistą, który nie cieszy się najlepszą opinią w środowisku. Ponad to z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych odsetek pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest całkiem spory. Prywatne jednostki mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich doszkalanie. Pomocny w doborze konkretnego eksperta może okazać się portal BliskiLekarz.pl , który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i innowacyjnymi technikami leczenia, lecz również pomaga w odszukaniu właściwego profesjonalisty.
  • Urządzenia medyczne – placówki prywatne dbając o jakość usług dokonują permanentnej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Wpływa to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Dodatkowo niektóre procedury, które posiadają reputację nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.
  • Wygoda wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo zaplanowanego przyjęcia, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to korytarze przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im uzbrojenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w znacznym stopniu nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
  • Skierowanie – decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak RTG, USG czy tomograf komputerowy możemy wykonać bez skierowania, co przyczynia się do ograniczenia całego procesu leczenia.
  • Możliwość wykupienia abonamentu – wielu pracodawców wykupuje pakiety medyczne, które umożliwiają komfortowe leczenie swoich pracownikom i ich rodzinom.

Decyzja o leczeniu prywatnym z ograniczeniem budżetu domowego. Za wizytę u specjalistów trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Również dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wymagają uiszczenia kolejnych opłat. W przypadku skomplikowanego leczenia, zakończonego zabiegiem i leżeniem w szpitalu, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są bardzo wysokie. Czasami jednak, gdy alternatywą jest długie oczekiwanie i potencjalne trwałe uszczerbki na zdrowiu, leczenie prywatne pozostaje najlepszą drogą wyjścia.

Najbardziej deficytowe specjalizacje medyczne

Wybór prywatnego leczenia jest związany z czasem oczekiwania na badanie u specjalisty przyjmującego w systemie NFZ. Jak pokazują dane firmy Manpower, która badała niedobory w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Wysoko na liście znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Już teraz Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta niekorzystna dyspozycja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na rosnącą lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie świadczą swoje usługi w Polsce, to osoby po 45 roku życia.

Jeszcze pesymistyczniej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie kompetentni i młodzi specjaliści nie chcą się przenosić. Podstawowym powodem takiej sytuacji są wynagrodzenia lekarzy, które poza granicami kraju kształtują się na zdecydowanie wyższym poziomie. To właśnie migracja zarobkowa wpływa na wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z kluczowych narzędzi przekonywania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here