Zaburzenia odżywiania stanowią bardzo poważny kłopot, który często dotyka dzieci oraz dorastającą młodzież. Czym jest bulimia, a czym jest anoreksja i w jaki sposób należy walczyć z problemem?
Czym jest anoreksja?
Anoreksja nazywana jest również jadłowstrętem psychicznym. Dzieci, które zmagają się z tym problemem celowo dążą do spadku masy ciała i chcą utrzymać ją na jak najniższym poziomie. Towarzyszy im zaburzony obraz ciała, więc nawet prawidłowa waga w ich ocenie jest zbyt wysoka. To prowadzi do poważnych konsekwencji, dlatego niezbędne będzie wsparcie psychologa dziecięcego.
Następstwem anoreksji może być osteoporoza, osteopenia, zmiany hormonalne, zaburzenia miesiączki u dziewcząt, problemy z układem krążenia, niedotlenienie ortostatyczne, a także bradykardia. Kluczem do sukcesu w leczeniu jest szybka reakcja rodziców. Dzięki temu specjalista pomoże dziecku ponownie cieszyć się komfortem życia.
Do objawów anoreksji należy nieprawidłowy wskaźnik BMI, który utrzymuje się na poziomie 17,5 lub spada poniżej tej wartości. Ponadto cykl miesiączkowy dziewcząt może zatrzymać się nawet na minimum 3 miesiące. Kolejnym symptomem jest lęk przed otyłością i odstawienie słodyczy czy tłustych potraw. Jeżeli zachowanie to nie wynika z troski o zdrowie i pojawiają się inne objawy jadłowstrętu psychicznego, zdecydowanie warto odwiedzić gabinet psychologiczny.
Czym jest bulimia?
Bulimia to zaburzenie, które charakteryzuje się napadami objadania się, a ich następstwem są zachowania kompensacyjne w postaci głodówek bądź wywoływania wymiotów. Te pojawiają się z uwagi na strach przed zwiększeniem masy ciała. Problemy dotykają najczęściej młodych kobiet, choć zmagają się z nimi również dzieci.
Bulimia u dzieci może doprowadzić do znacznego pogorszenia nastroju, poczucia wstydu, stałego zmęczenia, a nawet depresji. Mogą pojawiać się również bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Mowa tu o schorzeniach wątroby, odwodnieniu, awitaminozie, biegunkach, zaparciach, kłopotach z równowagą elektrolitową czy rozciągnięciu żołądka. Kolejne konsekwencje to problemy skórne, a nawet zaburzenia funkcji serca.
Rodzice powinni więc obserwować najmłodszych, a gdy zauważą nadmierne objadanie się wraz z zachowaniami kompensacyjnymi, należy koniecznie odwiedzić psychologa dziecięcego.
Jak może pomóc specjalista?
Doświadczony specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami i porozmawia z dzieckiem. Następnie na podstawie oceny zachowań i charakteru pociechy zaproponuje najlepsze metody leczenia. Czas terapii może się oczywiście różnić, lecz należy zawsze stosować się do zaleceń specjalisty.
Ponadto warto wybrać sprawdzony gabinet psychologiczny, który cieszy się pozytywnymi ocenami wśród rodziców. Należy również skonsultować się z dietetykiem, który przedstawi odpowiednią dietę, aby uzupełnić braki niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników.