Najczęstsze zastosowania enkoderów

0
264
Najczęstsze zastosowania enkoderów

Współcześnie bardzo trudno byłoby sobie wyobrazić pracę w przemyśle bez niektórych urządzeń. Do tej grupy można zaliczyć chociażby enkoder, który jest niezwykle pomocny na wielu etapach działań.

Zastosowanie oraz działanie enkoderów

Zanim przejdziemy do szerszego omówienia tych urządzeń, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym są enkodery i do czego służą? Otóż są to urządzenia, które przetwarzają przesunięcia oraz pozycję kątową na sygnał elektryczny. Dzięki temu możliwe jest dokonanie precyzyjnego pomiaru położenia danego obiektu, jego kierunku ruchu, czy też oszacowanie prędkości obrotów. Przyglądając się natomiast trendom rynkowym widać wyraźnie, że wciąż zwiększają się gałęzie przemysłowe, w których enkodery są stosowane. Jest to oczywiście związane z aktualnym rozwojem technologicznym, jaki każdy z nas może zaobserwować. Obecnie enkodery są więc niezastąpionymi elementami w wielu maszynach oraz na liniach produkcyjnych. W obu tych przypadkach dokonanie precyzyjnego pomiaru różnych wartości związanych z danym obiektem jest przecież koniecznością. Warto także zaznaczyć, że enkodery mogą pracować nawet w stosunkowo trudnych warunkach przemysłowych. Oznacza to zatem, że na ich działanie nie będzie mieć wpływu wilgotność, zapylenie oraz czynniki mechaniczne, takie jak, chociażby wstrząsy czy też wibracje. Na koniec napiszmy pokrótce o tym, w jaki sposób powstaje sygnał w enkoderze? Tu za przykład niech posłuży nam jeden z jego rodzajów, czyli enkoder inkrementalny. Otóż ilość impulsów generowanych w czasie jednego pełnego obrotu określona jest przez rozdzielczość sprzętu. Im więc jest ona wyższa, tym dokładniejsze staje się pozycjonowanie. I chociaż urządzenia te należą do sporych osiągnięć techniki, to ich budowa nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się pozornie wydawać. Bliżej enkodery inkrementalne przedstawiamy w kolejnym akapicie.

Enkoder inkrementalny – charakterystyka

Enkoder inkrementalny nazywany jest też inaczej przetwornikiem obrotowo-impulsowym. Nazwa ta nie jest przypadkowa i wynika z tego, że sprzęty te dokonują pomiarów względnej pozycji kątowej na podstawie zliczania impulsów znajdujących się na tarczy podziałowej. Oczywiście wspomniana tarcza to tylko jeden z elementów wchodzących w skład jego budowy. Enkodery inkrementalne składają się bowiem również z układu kontroli, fotosensora, diody LED oraz obudowy. Wspominając jednak o powyższej metodzie, należy zaznaczyć, że ma ona jednak pewną niedogodność. Otóż ze względu na swoją specyfikę nie będzie ona prawidłowa dla odczytywania absolutnej pozycji kątowej. Z tego też powodu pozycjonowanie za pomocą enkoderów inkrementalnych będzie zawsze wymagać bezzwłocznego bazowania po włączeniu lub ponownym uruchomieniu danej maszyny.

Podsumowanie

Jaka będzie przyszłość enkoderów? Tego nie wie nikt, lecz eksperci przewidują, że z czasem będą one umożliwiać między innymi jeszcze dokładniejsze pomiary, niż aktualnie. Osiągnięcie tego celu z pewnością jeszcze bardziej zwiększy ich użyteczność.

info: newtech.com.pl – przepływomierz do wody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here