Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

0
109
Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć funkcjonalną kuchnię?

Open space czy tradycja?

Jeśli lubimy gotować na co dzień warto postawić na funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu przestrzeń musi być niewielka czy lepiej duża? prawdopodobnie inne elementy określają jej funkcjonalność, a co za tym idzie wpływa na komfort w czasie przyrządzania potraw? Z całą pewnością istnieją żelazne zasady, których trzeba przestrzegać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw trzeba rozważyć, czy lepszą opcją jest kuchnia otwarta, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z opcji, ma swoje minusy i zalety. To, jaki rodzaj kuchni zaprojektujemy zależy od naszych oczekiwań. Aktualnie coraz rzadziej wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Aczkolwiek, na rynku wtórnym to właśnie z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia niezależna koniecznie musi być przestrzenna, bo w przeciwnym wypadku będzie klaustrofobiczna. Niestety nie zawsze da się zmienić metraż. Wówczas dobrą opcją jest open space. Taki pomysł daje nam sposobność do integracji podczas przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej okazuje się lepsze dla gospodyń, które interesują się gotowaniem, bo lubią się tak wyciszyć.

Jakie są najważniejsze zalety kuchni otwartej?

Przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń oraz wyróżnia ją lepsza funkcjonalność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei wyróżnia się dużą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do wad zaliczamy warunek większej powierzchni.

Jaki układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie układu mebli i urządzeń AGD. Kierujmy się tu zasadami ergonomii, które ułatwią stworzyć wnętrze wygodne i funkcjonalne. Możliwość ustawienia mebli zależy od metrażu i kształtu wnętrza. Ważne są również otwory okienne i drzwiowe. Decydując się na układ zabudowy, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zaprocentuje efektywną i szybką pracą.

Układ na planie litery U czy raczej układ pojedynczy?

Dostępnych jest wiele możliwości architektonicznych, które wybieramy do naszego domu przyjmując niezależne od nas niedogodności. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, rozsądnie jest zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Szkoda, że taki układ nie należy do zbyt wygodnych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można zainstalować zlew i płytę grzewczą, co znacząco poprawi ergonomię.

Jeśli zdecydujemy się na urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy dużą funkcjonalność. Zapewnia on idealną ergonomię i dobrze się sprawdza również w kuchniach małych. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na dużej przestrzeni kuchennej, najlepiej urządzić ją na planie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here