Najlepsze materiały na domowe dywany

0
160
Najlepsze materiały na domowe dywany

Szukasz idealnych dywanów do swoich domowych pomieszczeń i w tym momencie próbujesz jak najlepiej dostosowywać je do stylistyki poszczególnych aranżacji? Po części postępujesz prawidłowo. Końcowy wystrój wnętrza zależy przecież właśnie od tych najmniejszych zastosowanych w nim dodatków, do których można zaliczyć niemalże każdy dywan. Akurat ten dodatek powinien być jednak tak samo atrakcyjny, co praktyczny. Typ jego funkcjonalności będzie zależeć od jego wykonania. Z jakich materiałów tworzy się zatem dywany, które doskonale odnajdują się w domowych pomieszczeniach i nie pozostawiają wiele do życzenia pod względem swojej ogólnej jakości?

Włókna naturalne czy syntetyczne?

Zawsze do wyboru masz dwie opcje. Możesz pójść w kierunku włókien naturalnych, ostatnio bardzo popularnych, albo też zdecydować się na coś stworzonego przy wykorzystaniu surowców sztucznych. Natury nie da się jednak zastąpić żadnym syntetykiem. Spójrz tylko na to naturalne piękno bijące od dywanów wełnianych, charakteryzujących się niezwykle miękką powierzchnią i wysokimi walorami estetycznymi. Nie bez powodu wełnę od lat wykorzystuje się przy produkcji różnego rodzaju dodatków do domu. Jest ona naprawdę świetnym materiałem. Nie odkształca się i długo utrzymuje nadaną jej formę, a nawet potrafi do niej wrócić, jeżeli z jakiegoś powodu zostanie np. zagnieciona. Wełnę łatwo się też pielęgnuje. Może mieć to dla ciebie spore znaczenie, jeżeli chcesz umieścić dywan w salonie i wiesz, że będzie on intensywnie eksploatowany, bo wszyscy domownicy będą codziennie po nim chodzić, a czasem nawet się na nim kłaść i po prostu wypoczywać. Wełnę łatwo i szybko się czyści. Zresztą dywan nie musi być wykonany z niej w stu procentach. Czasami pewna domieszka syntetycznego włókna potrafi korzystnie wpłynąć na jego własności fizyczne. Za sprawą dodatku materiału sztucznego dywan wełniany uzyska dużo lepszą żywotność, a także ogólnie wyższą trwałość.

Nikt nie powinien jednak twierdzić, że dywany wykonywane z materiałów sztucznych są znacznie gorsze od tych tworzonych z włókien naturalnych i że nawet nie ma sensu się nimi interesować. Syntetyk potrafi równie dobrze się sprawdzać. Tym o wyjątkowo dobrych właściwościach jest chociażby polipropylen. Wyróżnia się tym, że jest niemalże całkowicie odporny na zaplamienia. Praktycznie się nie brudzi, dlatego też nawet jeśli zdarzy ci się zalać go jakimś napojem czy innym płynem, bardzo szybko poradzisz sobie z usunięciem powstałego zabrudzenia. Dywany wykonane z polipropylenu są przy tym mocno ekonomicznym wariantem. Bywają kilkukrotnie tańsze od tych wełnianych. Można je kupić już za mniej niż sto złotych. Taki „sztuczny” dywan najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej częstotliwości ruchu, czyli np. w kuchniach oraz łazienkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here