O tym, jak koralik staje się biżuterią

0
134
O tym, jak koralik staje się biżuterią

Zaczyna się to zwykle od kilku koralików, które po nawleczeniu na sznurek zamieniają się w gustowny naszyjnik. Ani się obejrzysz, a rozkręcasz małą manufakturę, wykonującą niepowtarzalne bransoletki, stylowe kolczyki czy pełne elegancji sznury korali. Zajmujący niewielki kawałek stolika warsztat, na który składają się pełne blasku kryształy, półfabrykaty do wyrobu biżuterii i niezbędne narzędzia, niemalże z dnia na dzień staje się własnym miejscem na ziemi i źródłem twórczych uniesień, a dla niektórych również sposobem na dodatkowy zarobek. Co decyduje o powodzeniu? Bez wątpliwości, poza wyczuciem stylu i starannością wykonania, o pięknie i trwałości wyrobu biżuteryjnego decydują półfabrykaty.

Mistrzowie drugiego planu

Może dla niektórych zabrzmi to, jak banał, ale źle dobrane półfabrykaty mogą utrudnić każdy projekt, a nawet skazać go na porażkę. Wydają się o tym zapominać początkujący rękodzielnicy, którzy półfabrykatom do produkcji biżuterii nie poświęcają nazbyt wiele uwagi. Jednak to właśnie półfabrykaty decydują o stylu bądź o jego braku. Umiejętnie użyte, ujawniają wyczucie estetyczne oraz profesjonalizm wytwórcy.

Pod nazwą półfabrykaty do produkcji biżuterii kryje się bogaty asortyment stanowiący, nie bez powodu, lwią część oferty każdego dobrego sklepu z materiałami dla rękodzielników. Bigle, druty, szpilki, gwoździe, czapeczki, łańcuszki, zaciski, ogniwka i zapięcia, a także linki, żyłki i sznurki, a wszystko zwielokrotnione przez rodzaj materiału, z którego je wykonano, zróżnicowaną kolorystykę i wielość rozmiarów. Po rozebraniu sznura korali i odłożeniu na bok koralików to, co pozostanie, czyli na przykład linka jubilerska, czapeczki, łączniki i zapięcie jest tym, co kryje się pod pojęciem półfabrykatów do produkcji biżuterii. Warto się im baczniej przyjrzeć, bo w każdym udanym projekcie tworzą spójną całość.

Metal, srebro, a może złoto?

Najtańsze (wcale nie najbrzydsze!) półfabrykaty robi się z metalu imitującego srebro lub złoto, ale dostępne są też takie z wyższej półki ze stali chirurgicznej, prawdziwego srebra i złota. Szczególnie ważnym elementem każdego drobiazgu biżuteryjnego jest zapięcie, które musi pasować do projektu, być wygodne w użyciu i dobrze się trzymać. Poza aspektem funkcjonalnym ma ono niewątpliwy walor dekoracyjny, podobnie jak wszystkie razem wzięte prefabrykaty do wyrobu biżuterii. Wybrane z namysłem zadecydują o tym, czy nawijane na linkę koraliki nabiorą cech profesjonalnego wyrobu i staną się biżuterią, czy też zatrzymają się w fazie niedopracowanego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here