Co ugotować na wigilię

1
342
co ugotować na wigilię

Wigilia to czas, kiedy można odpocząć przez dłuższą chwilę od codziennych obowiązków. Dla niektórych jest to zwykły, ale dłuższy urlop, dla innych z kolei jest to wspaniała stara tradycja i możliwość spędzenia wreszcie dłuższej chwili z rodziną.  Każdy kto organizuje takie spotkanie zastanawia się co ugotować na wigilię.

Święta Bożego Narodzenia

Długość świąt wiąże się z rodzajem pracy, którą dana osoba wykonuje. W tym roku kalendarz ułożył się tak, że Wigilię Świąt Bożego Narodzenia poprzedza weekend. Z tego też powodu w wielu przypadkach można liczyć na blisko tydzień przerwy. A już niedługo później jest impreza sylwestrowa i Nowy Rok, a więc kolejna przerwa. Oczywiście o dni wolnego nie muszą obawiać się uczniowie i studenci, którzy na przełomie jednego i drugiego roku mają większą przerwę. Jednak to Wigilia Bożego Narodzenia jest tą najbardziej wyczekiwaną chwilą. Wtedy to od rana trwają pilne przygotowania domu, utrzymania czystości i porządku, a także przygotowanie potraw, które urozmaicą wigilijny stół.

Co ugotować na wigilię?

co ugotować na wigilięNajistotniejsze jest rozplanowanie co ugotować na wigilię. Ważne bowiem, żeby nie przesadzić z ilością potraw. Zwykle stół wigilijny ozdabiają talerze z takimi potrawami jak barszcz grzybowy, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, krokiety z mięsem, karp oraz kutia. Najpopularniejszym napojem jest kompot z suszu. Czasem karp zostaje zastąpiony inną rybą. Wiele osób krytykuje karpia jako podstawową potrawę wigilijną za dużą ilość ości, która rzeczywiście może okazać się niebezpieczna w przypadku nieostrożnego jedzenia. Czasem na stole znajdują się też i inne potrawy.

Czasem również pstrągi i śledzie są rybami, które wchodzą w miejsce karpia albo pojawiają się obok niego. Zwykle na stole wigilijnym nie może zabraknąć też opłatka. Jest to okazja, żeby złożyć sobie trochę postanowień i życzyć innym, tego, co najlepsze. Sporo wysiłku stanowi także ubieranie choinki, którą trzeba jak najładniej udekorować. Podczas Wigilii często rozbrzmiewają też stare polskie kolędy w całkowicie różnych aranżacjach. W końcu inna bardzo przyjemna część tego uroczystego dnia – czyli prezenty, które lądują pod choinką. Dla chętnych o północy odbywa się pasterka – msza trwająca czasem nawet do dwóch godzin. Dla wielu wiernych jest to najpiękniejsza msza w trakcie całego roku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here