Jak zaksięgować fakturę bez VAT? Poradnik przedsiębiorcy

0
173
Jak zaksięgować fakturę bez VAT? Poradnik przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy najczęściej otrzymują faktury, na których widnieje stawka podatku VAT. Tego rodzaju dokument musi zostać zaewidencjonowany, aby móc się w prawidłowy sposób rozliczyć z urzędem skarbowym. Co jednak w przypadku otrzymania faktury bez podatku VAT? Jak zaksięgować tego rodzaju dokument?

Co należy wiedzieć o fakturze bez VAT?

Faktura bez VAT może zostać wystawiona przez przedsiębiorcę, który zwolniony jest z obowiązku zapłaty tego rodzaju podatku. Wiele osób może bowiem skorzystać z rocznego limitu przychodów, którego przekroczenie powoduje konieczność zarejestrowania się do celów VAT. Wcześniej jednak nie muszą się oni z tego podatku rozliczać, co jest znacznym ułatwieniem, a dodatkowo pozwala ograniczać wydatki. Niemniej jednak osoby zwolnione z VAT również mogą, a nawet są zobowiązane wystawiać swoim kontrahentom faktury. Różnica polega na tym, że sporządzone przez nich dokumenty nie posiadają rubryki z podatkiem VAT.

Jak zaksięgować fakturę bez VAT-u?

Przedsiębiorcy bardzo często zadają sobie pytanie, jak zaksięgować fakturę bez VAT. Otóż jeśli na dokumencie nie ma wyszczególnionego podatku VAT, a znajduje się na nim informacja, że wystawca jest z tego podatku zwolniony, to podatnik nie ma prawa odliczyć kwoty VAT. Oznacza to, że cała wartość faktury może zostać ujęta jedynie w kosztach firmy. Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, a mianowicie koszt widniejący na fakturze bez podatku VAT musi spełniać wymogi ustawowe. Przykładowo, jeśli faktura opiewa na zakup prywatnych rzeczy właściciela, to nie może on ująć jej ani w kosztach podatkowych, ani w VAT. Warto o tym pamiętać, ponieważ sam fakt otrzymania faktury od nievatowca nie uprawnia jeszcze do wpisania wydatków w koszty. Co istotne, tego rodzaju faktura nie musi figurować w rejestrach VAT, ponieważ nie wynika z niej prawo do odliczenia podatku. Potwierdzają to liczne interpretacje organów podatkowych.

Problematyczna faktura od nievatowca

Faktura, którą wystawi osoba niezarejestrowana do celów podatku VAT, może być dla przedsiębiorcy problematyczna. Otrzymany dokument należy ująć w ewidencji, choć nie ma obowiązku kwalifikowania wydatku do kosztów podatkowych – jest to bowiem prawo, a nie obowiązek podatnika. Jedynym sposobem, aby uniknąć tego rodzaju faktur, jest nienawiązywanie współpracy z nievatowcami. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba firm, szczególnie takich, które dokonują sprzedaży na wysokie kwoty, a co za tym idzie, zobowiązane są płacić wysoki podatek VAT. W ich przypadku faktura od nievatowca opiewająca na wysoką kwotę jest naprawdę problematyczna. Kontrahent, przed nawiązaniem z nim współpracy, powinien udzielić informacji, czy jest zarejestrowany do celów podatku VAT, czy też nie jest vatowcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here