Montaż paneli – kto to zrobi najlepiej

0
73
Montaż paneli – kto to zrobi najlepiej

Montaż paneli, tak sufitowych, jak i ściennych na pierwszy rzut oka wydaje się prostym przedsięwzięciem. Aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że może być tak postrzegany przez osoby, które mają fach w ręku, mówiąc kolokwialnie. To znaczy, że albo na co dzień, zajmują się takimi lub podobnymi rzeczami, ewentualnie potrafią wiele spraw samemu naprawić, czy wyremontować. Niemniej istotne jest, żeby sobie odpowiedzieć, kto powinien się tym zająć, jeżeli uznamy, że chcielibyśmy, aby tego rodzaju panele pojawiły się w naszym domu. Producenci paneli – nie wszyscy rzecz jasna – w swojej ofercie, mają również usługę montażu, zapewniając nas, że jest to najlepsze rozwiązanie. A wszelkie usterki, które powstaną podczas nieprofesjonalnej instalacji, nie będą brane pod uwagę.

Montaż paneli – od czego zacząć

Na pierwszy rzut oka – chociaż zaznaczmy, że dla osób orientujących się w tego typu pracach – montaż paneli to bułka z masłem. Wystarczy zaopatrzyć się w łaty, uchwyty montażowe, listwy, które będą potrzebne do zakrycia miejsc, gdzie panele łączą się z podłogą, jak również listwy maskujące. To oczywiście nie wszystko. Do tego szereg drobniejszych rzeczy, jak wkręty, czy kołki rozporowe. No i narzędzia, bo bez nich, choćbyśmy bardzo chcieli, nic się nie da zrobić. Sam już ten spis dla jednych osób będzie czymś oczywistym, dla kogoś, kto na co dzień nie zajmuje się tego typu rzeczami, może się okazać przysłowiową czarną magią. I to chyba jest pierwsza, zasadnicza uwaga. Jeżeli nie masz doświadczenia, zleć wykonanie komuś, kto się na tym zna.

Montaż paneli – widoczny, czy niewidoczny

Druga sprawa, którą musimy wziąć pod uwagę, mając na myśli montaż paneli, będzie odpowiedź na pytanie, czy ma on być widoczny, czy niewidoczny. Po pierwsze warto sobie zdawać sprawę, że istnieją obydwa rozwiązania. A po drugie, że nawet przy wyborze tego drugiego, pozostają elementy, których z natury nie sposób ukryć. Mamy z tym do czynienia na przykładzie paneli startowych lub końcowych. Wtedy, żeby utrzymać zamysł montażu niewidocznego, będą potrzebne dodatkowe akcesoria, jak silikon, czy akryl. Dlaczego? Bo będziemy mieli tutaj do czynienia z wkrętami, których łebki będą widoczne. Żeby się ich pozbyć, potrzebna będzie wspomniana masa, która zamaskuje niechciane na widoku elementy.

Inne uwagi

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Na pewno na ciężar paneli. I znowu tutaj musimy odwołać się do doświadczenia osób, które ewentualnie miałyby podjąć się montażu. Niezbędna jest tutaj fachowa wiedza, która podpowie, jaka ilość wkrętów będzie potrzebna do utrzymania na ścianie lub suficie paneli. Co ważne – nie tylko ilość, ale też jakość jest tutaj istotna, bo nie możemy zapominać, ze przy utrzymaniu paneli liczy się również wielkość łebków poszczególnych wkrętów. Jeżeli będą one za małe, może się okazać, że nasz wysiłek pójdzie na marne. Zatem odpowiedź na tytułowe pytanie – kto zrobi to najlepiej, brzmi mniej więcej tak – ten, kto ma doświadczenie w tego typu pracach lub dedykowana temu firma, polecana przez producenta.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here