Gdy decydujemy się na zakup sprężarki śrubowej, to wówczas jedną z najistotniejszych kwestii, jakie musimy rozpatrzeć, jest jej rodzaj. O tym czy lepszym wyborem okaże się ta w wersji olejowej, czy też bezolejowej decydować będzie szereg różnorakich czynników. Warto je wszystkie wziąć pod uwagę, dzięki czemu znacząco zwiększymy szansę zakupu odpowiedniego urządzenia. O tym, na czym polega różnica pomiędzy kompresorem olejowym a bezolejowym oraz, który z nich wybrać w konkretnych sytuacjach piszemy poniżej.
Czym są kompresory i gdzie znajdują zastosowanie?
Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest kompresor. Otóż jest to urządzenie służące do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza, lub innych gazów. Znajduje ono zastosowanie w wielu miejscach, takich jak zakłady wulkanizacyjne, czy też stacje benzynowe. Spora liczba majsterkowiczów również korzysta z takich sprzętów w swoich przydomowych warsztatach, wykorzystując je, chociażby do równomiernego malowania ścian, czy też czyszczenia kosiarek. Bardzo ważną rolę kompresory spełniają też w spawalnictwie. Dzięki nim można zapewnić odpowiedni poziom pracy przecinarek plazmowych zasilanych za pomocą odolejonego i osuszonego sprężonego powietrza.
Kompresor olejowy i bezolejowy – różnice
Zanim poszukamy odpowiedzi na główne pytanie dotyczące tego, czy lepiej wybrać kompresor olejowy, czy też bezolejowy, to najpierw omówmy, jaka jest różnica pomiędzy oboma urządzeniami. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy ona wykorzystywania, lub nie oleju do działania. W sprężarce olejowej tłok został wykonany z takiego materiału, że aby uniknąć tarcia w czasie, gdy wtłaczane jest powietrze do zbiornika, konieczne jest użycie oleju. Sprężarki bezolejowe, chociaż działają identycznie do wcześniej wspomnianych, to posiadają tłoki wykonane ze specjalnych tworzyw osiągających niskie współczynniki tarcia. Dzięki temu olej nie dostanie się do zbiornika, co jest kluczowe w niektórych zadaniach.
Kompresor olejowy czy bezolejowy – co wybrać?
O tym, które z tych urządzeń będzie lepsze, decyduje charakter użytkowania i zadania, które przed nim stawiamy. Kompresor olejowy warto wybierać do prac warsztatowych i przemysłowych. Wynika to w dużej mierze z tego, że są one przystosowane do intensywnej eksploatacji oraz zasilania narzędzi pneumatycznych i innych. Oczywiście, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu warto brać pod uwagę prace, które wykonujemy. Nieco innej sprężarki olejowej potrzebować będą przydomowi majsterkowicze, a innego wyspecjalizowane zakłady wulkanizacyjne. W tym drugim przypadku zaleca się wybieranie sprężarek ze zbiornikami o dużej pojemności. Kiedy natomiast zachodzi konieczność sterylnej pracy, to wówczas należy postawić na sprężarki bezolejowe. W przeciwieństwie do swoich olejowych odpowiedników nie generują one ryzyka powstania zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces produkcyjny i sam produkt. Z tego względu kupno bezolejowego kompresora polecane jest firmom farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, czy też branży medycznej.