Wycena mieszkania kluczem do dobrej sprzedaży

0
70
Wycena mieszkania kluczem do dobrej sprzedaży

Przymierzając się do sprzedaży mieszkania pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę jest właściwe oszacowanie jego ceny. Ceny mieszkań są bowiem na takim poziomie, że nawet niewielka zmiana wartości w ujęciu procentowym może oznaczać całkiem spore oszczędności lub stratę pieniędzy. Jak zatem właściwie ocenić wartość swojego mieszkania przed sprzedażą aby na niej nie stracić oraz aby nasza oferta była atrakcyjna dla potencjalnych kupców?

Jak ocenić wartość nieruchomości?

Jak ocenić wartość nieruchomości?Najczęstszym sposobem na szybką wycenę nieruchomości jest szybki przegląd aktualnych ofert sprzedaży dostępnych na popularnych serwisach ogłoszeniowych typu OLX czy Gumtree. Sprawdzając ceny za nieruchomości o podobnym charakterze i metrażu otrzymujemy szacunkowy pogląd na to ile warta może być nasze mieszkanie. Musimy jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Na cenę nieruchomości wpływ ma bardzo dużo czynników. Nie wystarczy tu jedynie ocenić wartość na podstawie metrażu i dzielnicy. Wpływ na cenę ma chociażby piętro na którym znajduje się mieszkanie czy fakt posiadania windy w budynku. Nawet to, w którym kierunku zwrócone są okna może mieć wpływ na cenę. Istotne jest także najbliższe otoczenie budynku. Obecność terenów zielonych, miejsc parkingowych, sklepów czy szkół. To wszystko ma wpływ na ostateczną wycenę nieruchomości. Poza tym warto wspomnieć o tym, że wyceny w ogłoszeniach mogą być nieco zawyżone po to aby była możliwa ewentualna negocjacja ceny przez kupującego.

Profesjonalna wycena wartości nieruchomości

Wszystkie te wspomniane wyżej sposoby wyceny mieszkania są jednak mocno orientacyjne. Jeśli chcemy posiadać profesjonalną wycenę opartą o faktyczną wartość nieruchomości to powinniśmy skorzystać z usług rzeczoznawcy. Otrzymamy wtedy specjalny dokument, który jest wiążący w przypadku różnego rodzaju sporów z organami podatkowymi czy ubezpieczeniowymi oraz podczas ubiegania się na przykład o kredyt. Taka wycena pełni również rolę informacyjną podczas zawierania różnego rodzaju transakcji związanych z nieruchomością (kupno, sprzedaż, wynajem). Wycena wartości mieszkania dokonana przez profesjonalnego rzeczoznawcę oparta jest przede wszystkim o aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Duże doświadczenie na tym polu pozwala nad dokonywanie rzetelnych i realnych wycen.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here