Jak bezboleśnie rozliczyć się z urzędem skarbowym?

0
206
Jak bezboleśnie rozliczyć się z urzędem skarbowym?

Każda osoba, która jest obywatelem naszego kraju, a także wykazuje przychody z tytułu pracy lub działalności musi dostarczyć do swojego urzędu skarbowego stosowne oświadczenie. Podatek dochodowy muszą opłacać zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. Ci pierwszy rozliczają się tak zwanym PITem, a drudzy CITem.

Co należy wiedzieć o rozliczaniu podatku dochodowego?

Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy to rozpocznie się rozliczanie pit 2022. Dla wielu osób jest to stresujące wydarzenie, bo popularna skarbówka nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Jednakże w rzeczywistości, deklaracja podatkowa nie powinna sprawić nam większych problemów. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że aktualnie najpopularniejsza i najwygodniejsza formą składania deklaracji dokonywana jest przez internet. Elektroniczne rozliczenie to dla osoby fizycznej szybkość i wygoda. Tutaj podobnie jak przy składaniu papierowego PITu musimy potwierdzić swoją tożsamość danymi autoryzującymi. Jest to numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, a także kwota przychodu z roku poprzedniego.

Po zweryfikowaniu naszych danych możemy przejść do najważniejszego etapu, czyli wprowadzenia kwoty naszych dochodów. Do wypełnienia odpowiednich rubryk niezbędny będzie dokument o nazwie PIT-11. To właśnie na jego podstawie większość podatników wprowadza wszystkie dane. Jeżeli otrzymałeś kilka oświadczeń PIT-11, to znaczy że uzyskiwałeś dochód z kilku różnych źródeł. W takim przypadku w końcowej deklaracji musisz ująć wszystkie dane. Twój pracodawca lub zleceniodawca ma obowiązek dostarczenia Ci odpowiednich dokumentów do końca lutego.

Progi podatkowe i wysokość podatku

Z reguły tym, co najbardziej nas interesuję podczas wypełniania oświadczenia jest kwestia uiszczenia podatku lub zwrotu jego nadpłaty. Ta wartość również jest obliczana na podstawie deklaracji PIT. Warto wiedzieć, że możemy rozliczać się na kilka sposobów – samodzielnie, z małżonkiem czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W Polsce od lat obowiązują dwie stawki – 17% i 32%. Stałe są także odpowiednie do nich progi podatkowe – do 85 528 zł (17%) i powyżej 85 528 zł (32%), a także kwota wolna od podatku – 8000 zł.

Ulgi, odliczenia i zmiany

Rozliczanie pit 2022 nie będzie się znacznie różniło od tego w poprzednich latach. Największe zmiany dotyczą ulgi dla młodych, która to obejmie szerszą grupę podatników i ulgi abolicyjnej. Polscy podatnicy pracujący za granicą nie będą mogli bowiem przekroczyć kwoty odliczenia w wysokości 1 360 zł.

Przy rozliczaniu warto pamiętać, że różne aktywności np. przekazanie pieniędzy na organizację charytatywną czy też oddawanie krwi może być podstawą do uzyskania dodatkowego odliczenia od podatku. Wystarczy, że przygotujemy odpowiednie dokumenty i wpiszemy je do e-deklaracji, a program sam zajmie się resztą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here