Nowy rok to czas postanowień i planów dotyczących zmian zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wiele małżeństw planuje powiększenie rodziny, wyprowadzkę, a niektórzy chcą wykorzystać okazję, by skupić się na sobie i swoim zdrowiu poprzez przejście na zdrową dietę. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zrobić to odpowiedzialnie. Czytaj dalej, by poznać tajniki odchudzania!
Zacznij od badań
Przy okazji tworzenia listy noworocznych postanowień zastanów się, kiedy ostatnio wykonywałeś podstawowy pakiet badań oferowany przez Twoje centrum medyczne. Przed przejściem na dietę warto sprawdzić, czy wszystkie parametry są w normie – szczególnie jeśli od ostatniego badania krwi lub wizyty u ginekologa minęło już trochę czasu.
Gdy zyskasz pewność, że wszystko jest w porządku, będziesz mógł bez obaw rozpocząć dietę i wprowadzić upragnione zmiany bez żadnego ryzyka. Warto też zapoznać się z ofertą, jaką przedstawia prywatna opieka zdrowotna. W centrach medycznych, takich jak https://polmed.pl, znajdziesz pakiety badań dla mężczyzn lub dla kobiet, które sprawdzą wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące Twojego organizmu.
Planowanie posiłków
Przechodząc na dietę, nie da się obejść zmiany nawyków żywieniowych. Mowa tu nie tylko o ograniczeniu, czy nawet wyeliminowania jedzenia „śmieciowego” (czyli tak zwanych fast foodów), lecz także o planowaniu posiłków na każdy dzień.
Niezmiennie, najważniejszym z nich jest śniadanie. Jeśli do tej pory w biegu chwytałeś kanapkę i popijałeś czarną kawą, najwyższy czas, aby to zmienić! Wybierając się na zakupy, zadbaj o to, aby w Twojej kuchni nie brakowało płatków owsianych, owoców i warzyw, a także ciemnego pieczywa, które zapewni Ci energię na cały dzień.
Zacznij od małych kroków
Pamiętaj o tym, aby stawiać przed sobą małe wyzwania. Zrzucenie 10 kilogramów w miesiąc może i jest możliwe, ale każdy zakład opieki zdrowotnej powie Ci, że nie jest to rozsądne. W ten sposób prawie nieunikniony jest efekt jojo, a być może także powikłania zdrowotne. Stawiając małe cele, szybko zobaczysz skutki odchudzania, a Twój organizm nie odczuje drastycznych zmian.
W wielu przypadkach warto się jednak poradzić specjalisty. Niestety, zazwyczaj podstawowa opieka zdrowotna nie obejmuje konsultacji u lekarza dietetyka, który może być niezbędną osobą przy dopracowywaniu diety, szczególnie u osób zmagających się z otyłością.
Nie zapominaj o wysiłku fizycznym
Nie można też zapomnieć o wysiłku fizycznym. Jest to opieka zdrowotna, którą można zapewnić sobie samodzielnie i powinna być obecna w życiu każdego człowieka, niezależnie od tego, czy zamierza przejść na dietę, czy też nie.
Znajdując ulubiony sport, możesz nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz także zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dobrym pomysłem może być bieganie lub jazda na rowerze, jednak świetnie sprawdzą się także nieco „lżejsze” aktywności takie jak regularne spacery lub pływanie!