Projekt Cyberbezpieczny Samorząd – o co w tym chodzi?
W ramach polskiego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji powstała inicjatywa Cyberbezpieczny Samorząd. Ten grant to wyjątkowa okazja dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego (JST). W naszym artykule przedstawimy najważniejsze szczegóły projektu. Powiemy też o terminach i wymaganiach formalnych.
Opis projektu Cyberbezpieczny Samorząd
Jednostki samorządowe ulegają coraz większej cyfryzacji. To proces całkowicie naturalny, można powiedzieć. Znacząco ułatwia funkcjonowanie instytucji, ale też generuje pewne ryzyko z zakresu cyberbezpieczeństwa. W związku z tym niezbędna jest aktualizacja polityk bezpieczeństwa informacji. Innymi słowy, JST muszą być odporne na działania hakerów. Właśnie w tym celu opracowano projekt cyberbezpieczny samorząd.
Aplikować o dofinansowanie mogą wszystkie instytucje administracji publicznej, z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia. Dowolna gmina w Polsce może dostać od 200 000 do 850 000 zł, podczas gdy powiat wraz z danym województwem może liczyć aż na 8,5 miliona złotych. Pozyskane pieniądze można wydać na potrzeby operacyjnych centrów cyberbezpieczeństwa o charakterze lokalnym, podniesienie kompetencji personelu JST kluczowego dla tego systemu, czy choćby przeprowadzanie testów i analiz. Nie bez znaczenia jest także współpraca z ekspertami od cyberbezpieczeństwa, którzy mogą wesprzeć mniej doświadczonych samorządowców.
Bezpieczeństwo jednostki samorządu terytorialnego
Z powyższego jasno wynika, że zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji jednostek sektora publicznego stanowi główny cel programu Cyberbezpieczny Samorząd. Ataki na infrastrukturę IT w takich instytucjach nie są wcale rzadkie. Prawda jest taka, że słyszymy o nich w mediach tylko wtedy, kiedy kończą się powodzeniem. Jednak duże miasta oraz ważne urzędy mierzą się z tym problemem praktycznie codziennie. Niestety, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej skuteczni.
Właśnie dlatego ciągła modernizacja zabezpieczeń jest tak istotna. To samo trzeba powiedzieć o kwestii podniesienia poziomu wiedzy nie tylko zespołów technicznych, co również poszczególnych urzędników. Rzecz w tym, że nieświadomy urzędnik może paść ofiarą pułapki i tym samym pomóc hakerom w dostępie do cennych danych. W konsekwencji mogą na tym stracić obywatele regionu, ale i same urzędy. Chodzi między innymi o dobra niematerialne lub szczegóły istotnych kontraktów. Zaufanie do instytucji publicznych może na tym ucierpieć, a to z kolei zaszkodzi przyszłym inwestycjom.
Problem używania urządzeń mobilnych w sektorze publicznym
Szczególnie ważne jest promowanie wiedzy dotyczącej zabezpieczeń telefonów komórkowych. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że niektóre państwa zabroniły urzędnikom korzystania z pewnych aplikacji społecznościowych na służbowych smartfonach. Podstawą takich decyzji jest oczywiście zagrożenie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Również i w Polsce samorządowcy powinni zadbać o ochronę telefonów służbowych, w rezultacie czego ustrzegą siebie i swoich pracowników przed hakerami.
Wniosek na Cyberbezpieczny Samorząd
Jak już wspomnieliśmy, wnioski o dofinansowanie na cyberbezpieczeństwo mogą składać jednostki samorządu terytorialnego. Termin końcowy: 30.09.2023. UWAGA! Ważna jest też godzina złożenia dokumentów. Nie może to nastąpić później niż o 16.00. Dofinansowania będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 (FERC). Wnioski na grant Cyberbezpieczny Samorząd należy złożyć wyłącznie poprzez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, który obsługuje system LSI.