Projekt Cyberbezpieczny Samorząd – o co w tym chodzi?

0
281

Projekt Cyberbezpieczny Samorząd – o co w tym chodzi?

W ramach polskiego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji powstała inicjatywa Cyberbezpieczny Samorząd. Ten grant to wyjątkowa okazja dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego (JST). W naszym artykule przedstawimy najważniejsze szczegóły projektu. Powiemy też o terminach i wymaganiach formalnych.

Opis projektu Cyberbezpieczny Samorząd

Jednostki samorządowe ulegają coraz większej cyfryzacji. To proces całkowicie naturalny, można powiedzieć. Znacząco ułatwia funkcjonowanie instytucji, ale też generuje pewne ryzyko z zakresu cyberbezpieczeństwa. W związku z tym niezbędna jest aktualizacja polityk bezpieczeństwa informacji. Innymi słowy, JST muszą być odporne na działania hakerów. Właśnie w tym celu opracowano projekt cyberbezpieczny samorząd.

Aplikować o dofinansowanie mogą wszystkie instytucje administracji publicznej, z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia. Dowolna gmina w Polsce może dostać od 200 000 do 850 000 zł, podczas gdy powiat wraz z danym województwem może liczyć aż na 8,5 miliona złotych. Pozyskane pieniądze można wydać na potrzeby operacyjnych centrów cyberbezpieczeństwa o charakterze lokalnym, podniesienie kompetencji personelu JST kluczowego dla tego systemu, czy choćby przeprowadzanie testów i analiz. Nie bez znaczenia jest także współpraca z ekspertami od cyberbezpieczeństwa, którzy mogą wesprzeć mniej doświadczonych samorządowców.

Bezpieczeństwo jednostki samorządu terytorialnego

Z powyższego jasno wynika, że zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji jednostek sektora publicznego stanowi główny cel programu Cyberbezpieczny Samorząd. Ataki na infrastrukturę IT w takich instytucjach nie są wcale rzadkie. Prawda jest taka, że słyszymy o nich w mediach tylko wtedy, kiedy kończą się powodzeniem. Jednak duże miasta oraz ważne urzędy mierzą się z tym problemem praktycznie codziennie. Niestety, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej skuteczni.

Właśnie dlatego ciągła modernizacja zabezpieczeń jest tak istotna. To samo trzeba powiedzieć o kwestii podniesienia poziomu wiedzy nie tylko zespołów technicznych, co również poszczególnych urzędników. Rzecz w tym, że nieświadomy urzędnik może paść ofiarą pułapki i tym samym pomóc hakerom w dostępie do cennych danych. W konsekwencji mogą na tym stracić obywatele regionu, ale i same urzędy. Chodzi między innymi o dobra niematerialne lub szczegóły istotnych kontraktów. Zaufanie do instytucji publicznych może na tym ucierpieć, a to z kolei zaszkodzi przyszłym inwestycjom.

Problem używania urządzeń mobilnych w sektorze publicznym

Szczególnie ważne jest promowanie wiedzy dotyczącej zabezpieczeń telefonów komórkowych. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że niektóre państwa zabroniły urzędnikom korzystania z pewnych aplikacji społecznościowych na służbowych smartfonach. Podstawą takich decyzji jest oczywiście zagrożenie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Również i w Polsce samorządowcy powinni zadbać o ochronę telefonów służbowych, w rezultacie czego ustrzegą siebie i swoich pracowników przed hakerami.

Wniosek na Cyberbezpieczny Samorząd

Jak już wspomnieliśmy, wnioski o dofinansowanie na cyberbezpieczeństwo mogą składać jednostki samorządu terytorialnego. Termin końcowy: 30.09.2023. UWAGA! Ważna jest też godzina złożenia dokumentów. Nie może to nastąpić później niż o 16.00. Dofinansowania będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 (FERC). Wnioski na grant Cyberbezpieczny Samorząd należy złożyć wyłącznie poprzez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, który obsługuje system LSI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here