Zanieczyszczenie planety plastikiem można ograniczyć. Oto jeden ze sposobów!

0
404

Zanieczyszczenie plastikiem może być niebezpiecznie nie tylko dla środowiska naturalnego i zwierząt, ale także dla zdrowia człowieka. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym możemy znacząco zmniejszyć ilość plastikowych śmieci, a na dodatek zaoszczędzić pieniądze.

Plastik rozkłada się w środowisku naturalnym od kilkuset do tysiąca lat. Wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie (jako element np. stolarki okiennej), środkach transportu (samolotach lub autach) czy przy produkcji mebli ogrodowych, ale także w procesie produkcji zabawek i, niestety, opakowań jednorazowego użytku. To sprawia, że nadmiar tworzywa sztucznego stał się globalnym problemem. Używany jest na masową skalę choć czas jego użytkowania jest niewspółmierny do czasu jaki potrzebuje na rozkład.

Mniej plastiku w trosce o dobro planety i… Twoje zdrowie!

Szacuje się, że tygodniowo człowiek może zjadać tyle plastiku, ile waży karta kredytowa. Wydaje się to szokujące, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że tworzywo sztuczne obecne jest dziś niemal wszędzie. W morzach, oceanach, glebie, a także w powietrzu w postaci mikrodrobinek, które wdychamy. Jest także zagrożeniem dla zwierząt, które mogą się nim zatruć lub w niego zaplątać i, w rezultacie, zginąć. Według danych ONZ przez śmieci w oceanach ginie rocznie ponad milion zwierząt. Plastik który trafia do oceanów zabija ponad milion morskich ptaków, a ponadto – sto tysięcy ssaków morskich! Znajduje się na najwyższych górskich szczytach i w najbardziej niedostępnych głębinach oceanicznych. Na pustyniach, w puszczach i lasach.

Niestety, trafia także do naszych dróg oddechowych i… na talerze wraz ze spożywanymi potrawami i organizmami morskimi. Badacze zauważają jeszcze jedno zagrożenie dla naszego zdrowia związane z rozpowszechnieniem plastiku. Chodzi o jednorazowe butelki plastikowe, które mogą wydzielać potencjalnie szkodliwe dla zdrowia drobinki plastiku do zawartości butelki. Chodzi głównie o substancję zwaną bisfenolem A (BPA) i działanie wysokich temperatur (np. przy wystawieniu na słońce, pozostawieniu w nagrzanym samochodzie lub zabierając na plażę). Substancje te mogą powodować choroby takie jak cukrzyca, a nawet nowotwory.

 

Filtrowanie wody – dlaczego warto mieć filtr do wody w domu?

Filtrowanie wody jest najlepszym sposobem na zredukowanie odpadów z plastiku i zadbanie o planetę. Więcej informacji o filtrowaniu wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/. Już od pierwszego dnia stosowania filtrów do wody redukujemy do zera generowanie śmieci w postaci butelek plastikowych. Wkłady filtrujące zawierają kilka warstw, m.in. z naturalnego węgla aktywnego, żywicy jonowymiennej oraz filtr mechaniczny – i dzięki nim usuwają związki chloru, pestycydy i metale ciężkie gdyby takie znalazły się w wodzie. Ponadto, filtry do wody zatrzymują także drobinki mechaniczne w postaci drobinek piasku czy żwiru. To wszystko sprawia, że woda filtrowana jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także smaczna i w pełni bezpieczna dla zdrowia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here