Włóczka, czyli rodzaj włókna ma znaczenie

0
126
Włóczka, czyli rodzaj włókna ma znaczenie

Zanurzając się w świat, który oferuje nam włóczka, zauważymy, że nie jest on tak oczywisty, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Można by nawet zaryzykować twierdzenie, że współczesna przędza, to pojęcie tylko na pozór dość ogólne. A jednak niewiele trzeba, by nabrało konkretnych właściwości. Wystarczy włóczkę dookreślić, poprzez rodzaj włókna lub włókien, z jakich się składa, a natychmiast otrzymujemy coś bardzo konkretnego. Mało tego – w zależności od tego, czy przędza jest oparta o naturalne włókna, syntetyczne, czy mieszane, za każdym razem otwierają się drzwi do zupełnie innych możliwości.

Włóczka z włókien naturalnych

Można zaryzykować twierdzenie, że świat zdecydował się na ekologię i naturalne produkty. Włóczka również ma coś do powiedzenia na ten temat. Takie włókna, jak wełna, jedwab, len, czy bawełna mówią same za siebie. Nawet jeżeli na co dzień nie zajmujemy się dzierganiem lub szydełkowaniem, to przecież kupując odzież, przeglądamy na metkach ich skład. Raczej mało kto zdecyduje się na zakup latem t-shirtu z poliestru, prawda? Prędzej będziemy szukać koszulek z naturalnym składem z oczywistych powodów. Podobnie zimą nie zdecydujemy się na czapkę z akrylu, ale będziemy szukać naturalnych odzieży, która zapewni nam ochronę przed zimnem, a w tym wypadku będą to naturalne składniki, jak wełna owcza, kozia lub z alpaka. Nie dosyć, że ekologiczne, to jeszcze gwarantujące grzewcze właściwości, wentylacyjne i wiele innych.

Włóczka z włókien syntetycznych

Musimy sobie też powiedzieć, że trendy światowe, zmierzające ku naturalnym i eko wyborom wcale nie wypychają syntetycznych włókien. W tym zakresie włóczka wcale nie jest na straconej pozycji. Po pierwsze dlatego, że sztuczny skład włóczki najczęściej jest mocniejszy, trwalszy, często z większą odpornością na ścieranie. Na pewno jego zaletą jest cena. Weźmy chociażby przykład akrylu, o którym się mówi ze względu na jego wygląd, że jest młodszym potomkiem wełny. Na przykład dla osób, u których skóra jest nadwrażliwa, sweter z włóczki wełnianej jest nie do pomyślenia. Ale już z akrylu jak najbardziej. Nie dosyć, że w dotyku jest bardzo łagodny, to również zdecydowanie tańszy.

Włóczka z włókien mieszanych

Obok wymienionych możliwości, jakie dają nam włóczki, mamy jeszcze przędze mieszane. Spotkamy trzy rodzaje – w zestawie włókien naturalnych, syntetycznych, jak i jednych i drugich wziętych razem. Szczególnie ten trzeci wariant jest ciekawy, bo wydawałoby się, że nie przystają one do siebie. Nic podobnego. Najczęściej uzupełniają swoje silne strony, niwelując jednocześnie mniejsze lub większe wady. Jest to więc wręcz idealne połączenie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here